Skok na dół.

[ 19.10.2008 ]

82. Światowy Dzień Misyjny oraz początek Tygodnia Misyjnego w Polsce. 

A dziś w archidiecezji warszawskiej Ruch Światło-Życie spotyka się na rejonowych dniach wspólnoty. Temat dnia wspólnoty "czynić uczniów przez Słowo" dotyczy rozważanego hasła roku "Czyńcie uczniów". I proszę, jak wszystko się ładnie uzupełnia (to prawie taki misyjny rejonowy dzień wspólnoty) - nie wolno nam być obojętnymi na słowo:

"Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami: Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata".

(Mt 28, 18-20)

[ 19.10.2008 ] 

82. Światowy Dzień Misyjny oraz początek Tygodnia Misyjnego w Polsce. 

Benedykt XVI, w orędziu na dzisiejszy Światowy Dzień Misyjny, zachęca do refleksji "nad stałą koniecznością głoszenia Ewangelii również w naszych czasach". Papież zwraca uwagę na wciąż aktualną potrzebę wyzwolenia i odkupienia ludzkości, o której pisał św. Paweł. Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii (1 Kor 9,16). Jednym słowem - zielone światło dla ewangelizacji. 

Orędzie Benedykta XVI na Światowy Dzień Misyjny

 Modlitwa za Indie  

Ojcze nasz, któryś jest w Niebie 
Ty sprawiasz, że słońce wschodzi nad złymi i dobrymi. 
Twój Syn Jezus Chrystus umarł za wszystkich, 
a po swoim chwalebnym zmartwychwstaniu, 
zachowując na Ciele rany Swojej Świętej Męki 
Boską mocą podtrzymuje teraz tych, 
którzy cierpią prześladowanie i ponoszą męczeństwo 
za wiarę i wierność Kościołowi. 
Ojcze, pełen miłosierdzia i mocy, 
spraw, aby współczesny Kain nie mordował 
Swego słabego i niewinnego brata Abla. 
Aby prześladowani chrześcijanie w Indiach mogli 
trwać razem, tak jak Maryja, Matka Jezusa u stóp Krzyża. 
Opiekuj się tymi, którym zagrażają przemoc i niepewność. 
Niech Duch Święty, który jest miłością 
sprawi, aby świadectwo i krew tych, 
którzy umierają przebaczając swoim prześladowcom, 
przynosiły obfite owoce. 

Amen.

[Autorem modlitwy jest o. Joaquin Alliende, 
asystent kościelny i prezydent organizacji
 "Pomoc Kościołowi w Potrzebie"]

Modlitwa o Ducha Misyjnego

Panie Jezu, który niegdyś wezwałeś pierwszych uczniów, aby stali się rybakami ludzi, niech także i dziś rozbrzmiewa Twoje łagodne wezwanie „Pójdź za Mną!”. Udziel chłopcom i dziewczętom tej łaski, by radośnie odpowiedzieli na Twój głos! 
Wspieraj w apostolskim trudzie naszych biskupów, kapłanów i osoby konsekrowane. Obdarz wytrwałością seminarzystów i wszystkich tych, którzy realizują swój ideał życiowy w pełnym oddaniu się Twej służbie. 
Rozbudź w naszych wspólnotach zapał misyjny. Poślij, o Panie, robotników na swoje żniwo i nie pozwól, by brak pasterzy, misjonarzy i tych, którzy poświęcają życie sprawie Ewangelii, doprowadził ludzkość do zguby. 

Amen.

(Jan Paweł II) 

[18.10.2008 ] 

Stolica Apostolska zaakceptowała nowe formuły rozesłania kończące Mszę św. Ogłosił je prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. 

Alternatywne zakończenia brzmią:

- „Ite ad evangelium Domini nuntiandum” („Idźcie głosić Ewangelię Pańską”),

- „Ite in pace, glorificando vita vestra Dominum” („Idźcie w pokoju, chwaląc waszym życiem Pana”)

- „Ite in pace, alleluja, alleluja” („Idźcie w pokoju, alleluja, alleluja”), które można stosować w okresie wielkanocnym.

Dotychczasowe zakończenie „Ite, missa est” (w polskiej wersji: „Idźcie w pokoju Chrystusa”) nie zostało zmienione.

[ 18.10.2008 ] 

Nowe ruchy to odpowiedź Ducha Świętego na głód Słowa Bożego.

Twoje słowo jest lampą dla moich stóp
 i światłem na mojej ścieżce.

Ps 119,105

Więcej: [ Słowo ] .

Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa. 
Św. Hieronim

"Nowe wspólnoty i ruchy kościelne w tej odnowie spojrzenia na Słowo Boże, na Jego rolę w życiu chrześcijan, odegrały niezmiernie doniosłą rolę. To jest wielki dar Ducha Świętego na nasze czasy. Ojciec Święty Jan Paweł II ciągle to powtarzał, iż ruchy kościelne są darem Ducha Świętego i znakiem nadziei dla Kościoła również w tym znaczeniu, że dla wielu świeckich stały się one laboratoriami Słowa Bożego. Tam nauczyli się brać do ręki Pismo Święte, modlić się Pismem Świętym, medytować nad Słowem Bożym, a także odważnie to Słowo głosić. Te nowe charyzmaty, które Duch Święty tak hojnie udziela dzisiaj Kościołowi w postaci ruchów i nowych wspólnot, dziś wydają już obfite owoce. Ich oryginalność polega nie tylko na nowości metody, pedagogii, inicjacji w Słowo Boże. Ich nowość polega na przeżyciu wielkiej skuteczności Słowa Bożego. Ojcowie synodalni często podkreślali, iż Słowo Boże ma nie tylko charakter informacyjny, ale także performatywny. To znaczy, że sprawia to, co głosi. I ruchy kościelne właśnie to pokazują, a mianowicie, że Słowo Boże jest żywe, że sprawia w życiu człowieka to, co głosi i obiecuje. I na tym właśnie polega wielka rola ruchów kościelnych". 

"Sobór Watykański II przypomniał nam, że świeccy na mocy chrztu świętego uczestniczą w misji profetycznej Chrystusa. Czyli ten organiczny związek ze Słowem Bożym i z głoszeniem Słowa Bożego jest w nich zaszczepiony poprzez chrzest. Dlatego autentyczny chrześcijanin, człowiek świecki, który swoje powołanie chrześcijańskie pojmuje w sposób rzetelny, musi dostrzec to wielkie zobowiązanie i ten wielki przywilej, jakim jest bycie głosicielem i świadkiem Słowa Bożego. Drugi temat, który bardzo leży mi na sercu, który poruszyłem w moim wystąpieniu, to właśnie ruchy kościelne, nowe wspólnoty, które są odpowiedzią samego Ducha Świętego na ten wielki głód Słowa Bożego w dzisiejszym świecie. To są, jak powiedziałem, laboratoria Słowa Bożego, gdzie ludzie uczą się Słowem Bożym żyć, ale uczą się także Słowo Boże głosić i dawać mu świadectwo. To też jest wielki owoc Soboru Watykańskiego II, owo apostolstwo świeckich, świadectwo tylu ludzi świeckich, którzy odkrywają swoje powołanie do bycia znakiem Chrystusa w sercu współczesnego świata."

kadr. Stanisław Ryłko dla Radia Watykańskiego (podkreślenia moje).

Praktyczna pomoc duchowa:

[ Cechy ucznia Chrystusa. ]
[ Rachunek Sumienia. ]
[ Namiotu Spotkania. ]
[ Schemat medytacji ignacjańskiej. ]

Dziś święto św. Łukasza Ewangelisty.

"Wielu już starało się ułożyć opowiadanie o zdarzeniach, które się dokonały pośród nas, tak jak nam je przekazali ci, którzy od początku byli naocznymi świadkami i sługami słowa. Postanowiłem więc i ja zbadać dokładnie wszystko od pierwszych chwil i opisać ci po kolei, dostojny Teofilu, abyś się mógł przekonać o całkowitej pewności nauk, których ci udzielono". (Łk 1,1-4)

Jutro kolejna rocznica śmierci ks. Jerzego.

[ Modlitwa o beatyfikacje x. Popiełuszki. ]

[ 16.10.2008 ] 

30 rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża.


http://www.youtube.com/watch?v=uPtKVeJKoYM

 

Modlitwa o łaski za wstawiennictwem Sługi Bożego Jana Pawła II

 

Boże w Trójcy Przenajświętszej, 
dziękujemy Ci za to, że dałeś Kościołowi Papieża Jana Pawła II, 
w którym zajaśniała Twoja ojcowska dobroć, 
chwała krzyża Chrystusa i piękno Ducha miłości. 
On, zawierzając całkowicie Twojemu miłosierdziu 
i matczynemu wstawiennictwu Maryi, 
ukazał nam żywy obraz Jezusa Dobrego Pasterza, 
wskazując świętość, która jest miarą życia chrześcijańskiego, 
jako drogę dla osiągnięcia wiecznego zjednoczenia z Tobą. 
Udziel nam, za jego przyczyną, zgodnie z Twoją wolą, tej łaski, 
o którą prosimy z nadzieją, że Twój Sługa Papież Jan Paweł II, 
zostanie rychło włączony w poczet Twoich świętych. 

Amen.

[ 15.10.2008 ] 

Na gorąco chciałbym podzielić się moimi przemyśleniami na temat części tzw. środowiska miłośników tradycji katolickiej, którzy ostatnimi czasy bardzo aktywnie (a często agresywnie) nawiedzają różne fora dyskusyjne np. forum.wiara.pl czy nawet forum.oaza.pl (mają swoje, ale widocznie im nie wystarcza). Schemat zawsze podobny - ktoś zadaje pytanie odnośnie dawnej liturgii a później samo się juz nakręca, stare było najlepsze a nowe jest do niczego, itp.

Z tym związane jest pytanie, jakie zadała mi pewna studentka (od jakiegoś czasu sympatyczka tzw. Mszy Trydenckiej), o to, czy odprawie taką Mszę? Tak więc na chwilę obecną, podzielę się kilkoma przemyśleniami. Jeśli jesteś nimi zainteresowany, zapraszam:

[ Moje przemyślenia w tym zakresie ]

Jeśli uraziłem jakiegoś miłośnika tradycji (który trafił na moją stronę przez przypadek), no cóż - to tylko moje odczucia po zupełnie przypadkowych spotkaniach ze środowiskiem. Celowo również nie podaję adresów stron (bezsensowne jest nabijanie statystyk). Nie chcę też wchodzić w jałowe polemiki (wystarczy pośledzić te, które są - np na stronie http://kruchta.pl) - nie mam na nie czasu ani zdrowia.

"Powinno być w związku z tym wyraźnie powiedziane, że Mszał opublikowany przez Pawła VI, a ponowiony w dwóch wydaniach przez Jana Pawła II w najoczywistszy sposób jest zwyczajną formą (Forma ordinaria) liturgii eucharystycznej i nim pozostanie." Benedykt XVI

Zapraszam do obrazkowego [ Przewodnika duchowego po Mszy "Trydenckiej". ] Szczególnie proszę zwrócić uwagę jaki obraz znajduje się w nastawie ołtarzowej. Skany pochodzą z publikacji "Zbiór intencji miesięcznych Apostolstwa Modlitwy czyli Posłaniec Apostolstwa Serca Jezusowego" (1881).

  A co na temat nowej ewangelizacji pisze kadr Ratzinger: [ Nowa Ewangelizacja. ]

[ 12.10.2008 ] 

VIII Dzień Papieski - 30 rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Jan Paweł II - Wychowawca młodych

http://dzielo.pl/

Moje ulubione:

  Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje "Westerplatte". Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można "zdezerterować".
    Wreszcie - jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba "utrzymać" i "obronić", tak jak to Westerplatte, w sobie i wokół siebie. Tak, obronić - dla siebie i dla innych.

Gdańsk, 12 czerwca 1987

Zapraszam do odwiedzenia i przestudiowania [ czytelni ]

[ 9-12.09.2008 ] 

Warszawska Szkoła Ewangelizacji - AD 2008  (odsłona pierwsza)

W domu rekolekcyjnym w Kanich, młodzież skupiona w diakoniach ewangelizacji Ruchu Światło-Życie diecezji warszawsko-praskiej i archidiecezji warszawskiej [dwie diecezja = diecezja stołeczna :) ] uczestniczyła w warsztatach ewangelizacyjnych. Tematem było dawanie świadectwa w warunkach dzisiejszego świata. Całość warsztatów zakończyła promocja życia na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

świadectwo z WSE

„Skuteczność wszelkiej ewangelizacji zależy od modlitwy, która ja przygotowuje i która jej towarzyszy” 

„Owoce ewangelizacji zależą na pewno przede wszystkim od Ducha Świętego. Zaufanie Duchowi Świętemu i Jego mocy nie zwalnia nas jednak od wysiłku zrobienia wszystkiego, co dyktuje nam rozum, doświadczenie i nauka w zakresie dobrej organizacji”

  [ Modlitwa o beatyfikacje x. Blachnickiego ]

(ks. Franciszek Blachnicki, Ad Christum Redemptorem)

[ 7.10.2008 ] 

e-PROTEST. 

Bluźnierstwo na YouTube

W internetowym wydaniu Rzeczpospolitej ukazał się artykuł o tym, jak w serwisie youtube pojawił się filmik, na którym jakiś człowiek (mizernego człowieczeństwa) dokonuje profanacji Najświętszego Sakramentu. Serwis odmawia usunięcia promującego nietolerancję filmu. Protesty katolików są ignorowane.

protest można wysłać przez tę stronę
http://www.americaneedsfatima.org/yt/?sc=e0010.eml1.link1

W Biblii jest trochę na ten temat:

Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie. Błogosławieni jesteście, gdy /ludzie/ wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was. Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie. Tak bowiem prześladowali proroków, którzy byli przed wami. Wy jesteście solą dla ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi. (Mt 5,10-13)

Pamiętajcie na słowo, które do was powiedziałem: Sługa nie jest większy od swego pana. Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować. Jeżeli moje słowo zachowali, to i wasze będą zachowywać. (J 15,20)

Zapraszam do modlitwy za wszystkich, którzy w swojej nietolerancji, zamiast pokoju promują nienawiść. Módlmy się za prześladowców Kościoła.

NIE OGLĄDAJ TEGO FILMU!!! Nie szukaj go! To efekt jak można zarabiać na nietolerancji. YouTube nabija sobie statystyki. Na obrażanie katolików patrzy przez palce. 

[ 5.10.2008 ] 

Prawdziwa wiara zakłada świadectwo życia. Piękną propozycją jest ewangelizacja uliczna organizowana przez młodych skupionych wokół Odnowy w Duchu Świętym z ks. Andrzejem Grefkowiczem na czele. Było pięknie - następna taka ewangelizacja w maju (jak nareszcie będzie ciepło).

Zdjęcia z poprzednich ewangelizacji: strona www.jezus.waw.pl

Ewangelizacja na Starówce - sierpień 2008 

Ewangelizacje na Starówce - lipiec 2008

W Rzymie rozpoczął się synod biskupów "Słowo Boże w życiu i misji Kościoła".

Więcej na stronie: biblia.wiara.pl

[ 2.10.2008 ] 

Wspomnienie Aniołów Stróżów.

Aniele Boży, Stróżu mój,
Ty zawsze przy mnie stój.
Rano, w wieczór, w dzień i w nocy
Bądź mi zawsze ku pomocy.
Strzeż duszy i ciała mego
I doprowadź mnie do żywota wiecznego.
Amen.

Dziecinna modlitwa czy potężny egzorcyzm? 

Odpowiedź na to pytanie, może trafnie pokazać nam, kim dla nas są aniołowie.

Niedola nie przystąpi do ciebie, a cios nie spotka twojego namiotu, bo swoim aniołom dał rozkaz o tobie, aby cię strzegli na wszystkich twych drogach. Na rękach będą cię nosili, abyś nie uraził swej stopy o kamień.

Więcej o kulcie Aniołów

Następne aktualności.   Poprzednie aktualności.

ARCHIWUM:

 [ 62 ] [ 61 ] [ 60 ] [ 59 ] [ 58 ]
[ 57 ] [ 56 ] [ 55 ] [ 54 ] [ 53 ] [ 52 ] [ 51 ] [ 50 ] [ 49 ] [ 48 ] [ 47 ] [ 46 ] [ 45 ] [ 44 ] [ 43 ] [ 42 ]
[ 41 ] [ 40 ] [ 39 ] [ 38 ]  [ 37 ] [ 36 ] [ 35 ] [ 34 ] [ 33 ] [ 32 ] [ 31 ] [ 30 ]
[ 29 ] 
[ 28 ] [ 27 ] [ 26 ] [ 25 ] [ 24 ] [ 23 ] [ 22 ] [ 21 ] [ 20 ] [ 19 ] [ 18 ] [ 17 ] [ 16 ] [ 15 ]
 [ 14 ] [ 13 ] [ 12 ] [ 11 ] [ 10 ] [ 9 ] [ 8 ] [ 7 ] [ 6 ] [ 5 ] [ 4 ] [ 3 ] [ 2 ] [ 1 ]

 

Skok do góry.